Každá terasa, každé schodiště, ať už vnitřní či vnější, je opatřeno zábradlím. Je to určeno zákonem, a to především pro naši bezpečnost, i když estetické hledisko také nelze podceňovat. Faktem totiž je, že chůze po schodech či blízko okraje balkónu mohou být nebezpečnější, než se na první pohled zdá.
Platí to samozřejmě především v případě, že povrch schodů je mokrý, například při dešti nebo po úklidu. Pokud je navíc z klouzavého materiálu, jako jsou například dlaždice, pak ej nebezpečí ještě větší. O náledí snad ani není třeba mluvit.
Je tedy jasné, že i zábradlí musí něco vydržet. A dva faktory, které zde hrají prim, jsou konstrukce včetně upevnění a materiál, ze kterého je vyrobeno.
Co se konstrukce týče, tak za tu spoustu let, kdy se tento vynález používá, jsme dokázali přijít na nejlepší možný tvar, který bude dobře plnit zadanou funkci, totiž zabrání pádu, pokud se jej člověk drží, aniž by prasklo, ohnulo, či se jinak poškodilo, a zároveň i působilo alespoň trochu estetickým dojmem.
Pokud jde o materiál, zde máme poměrně širokou škálu možností. Především se vybírá podle toho, kde bude umístěno. Základní otázkou je, zda bude uvnitř v budově nebo venku. Zde se používá především nerezové zábradlí https://www.fa-havlicek.cz/cs/m-97-ocelove-zabradli. To by mělo mít ideální vlastnosti k tomu, aby dlouho a bezpečně vydrželo plnit svou funkci.
Můžeme se však ptát, zda je nerez skutečně tak odolný, jak se říká. Přeci jen, stále se jedná o kov, navíc vystavený vnějším podmínkám. Opravdu po nějaké době nezrezne?
Popravdě, zde to záleží především na tom, jak o něj bude pečováno. Pokud se o něj nikdo nebude starat, tak po několika letech se na něm rez skutečně může objevit. Avšak pokud jej majitel nechá pravidelně čistit a obnovovat na něm nátěr, pak doba, kterou vydrží, bude mnohem delší.
Nakonec tedy záleží na vás, jaký materiál si vyberete. Jen vždy přemýšlejte, kde jej budete mít a jak o něj pečovat. Pak vám vydrží skutečně dlouho.