Optické klamy – omyl očí nebo mozku?
NezařazenéŘíká se, že oči jsou dokonalý smysl. Asi to nebude tak docela pravda, když je dovedeme tak snadno oklamat. Určitě znáte obrázky, na kterých vidíte něco docela jiného, než tam je zakresleno. Optický klam je nesprávné vnímání reality.
· Oko prostě vidí něco, co tam není.
· Některé věci se zdají menší, některé zase větší.
· A některé obrázky se dokonce pohybují.
Mozek ví, že je to nesmysl, ale oko to prostě tak vidí. Takže jsme zcela vědomě klamáni. A jelikož je to jen nevinná zábava, tak nám to určitě nevadí a rádi se občas zadíváme na některý ten matoucí obrázek, abychom zjistili, jestli i ty naše oči se nechají ošálit. Některé obrázky s nazývají dvousmyslné. Jedná se o takové, které lze vnímat dvěma různými způsoby.
· Znáte ten obrázek, kde je nakreslená princezna?
– Ten, kdo se bude dívat na obrázek z druhé strany stolu, uvidí ošklivého starce.
Puntíky, které se neustále stěhují
Velice známým optickým klamem je takzvaná Hermanova mřížka. Je pojmenována po svém objeviteli Ludimaru Hermanovi, který žil v letech 1838–1914. Jedná se o průsečíky bílých čar na černém pozadí. A právě v průsečíkách vidí naše oči body, které tam ve skutečnosti nejsou. V roce 1994 Hermanovu mřížku vylepšil E. Lingelbach. Od původní mřížky se liší tím, že se zde objevují světlé body docela náhodně.
· Kam se zadíváme, tam body naskočí.
· Jakmile se naše oči podívají jinam, body se přestěhují.
Film – iluze 8
Obrázky s optickými klamy jsou nejen zábavou, která má zpestřit nějaký nudný večer, ale slouží i vědcům, kteří zkoumají fungování lidského mozku. Na jeden optický klam se dívají někteří z nás pravidelně.Film je přeci také pouhá iluze.
– Je to dlouhá řada statických obrázků, které jdou po sobě tak rychle, že vypadají, jako když se objekty na nich pohybují.
– A navíc – film neklame jen naše oči, ale také náš mozek.