Zdá se vám pravidelné čištění vzduchotechniky zbytečné a připadá vám, že byste své finance využili smysluplněji? Pak bychom si měli objasnit, co se uvnitř zanedbaných rozvodů nachází, a k čemu může dojít.
Bakterie – co se stane, když vypijete vodu z neprověřeného zdroje, třeba ze studny v blízkosti řeky, kam do vrtu prosakuje říční voda? Je-li ve vodě příliš mnoho bakterií, které nejsou zrovna vůči vašemu organismu přátelské, v lepším případě to skončí úporným zvracením a průjmem. K podobnému jevu může dojít i při častém vdechování velkého množství bakterií v ovzduší, které si sami do bytu importujete zanedbanou vzduchotechnikou. Ta je totiž ideální líhní pro bakterie, co se živí různými organickými odpady rozptýlenými v ovzduší.
Plísně – v kombinaci s bakteriemi jsou plísně hotovou pohromou a v klimatizaci se jich může usadit i značné množství. Stačí jim k tomu potřebná teplota a vlhkost, a to v bytech obvykle bývá.
Vůně – lidé, kteří zanedbávají čištění koberců mokrou cestou výkonným strojem, se mohou časem potýkat se zápachem, který na povrchu vláken vzniká v důsledku otírání potu a bakterií z bosých chodidel, a současně k tomu přispívá i rozptýlený tuk při vaření pokrmů. Uvnitř vzduchotechniky se sice pot z chodidel nevyskytuje, ale různé organické nečistoty rozptýlené v ovzduší se tam usadit mohou. A spolu s nimi i těžké kovy a jiné nebezpečné chemikálie. Pak se tedy může stát, že po uvedení klimatizace do provozu se vám v příbytku koncentruje to, co se předtím uhnízdilo ve znečištěných rozvodech, a může to také pěkně zapáchat.
Nebezpečí požáru – podceňované mohou být i okolnosti, které vedou ke vzniku vznícení prachových částic uvnitř rozvodů a v silně znečištěných místech může dojít i k výbuchu. Požár v důsledku zanedbané klimatizace není zas tak neobvyklý jev a přitom stačí tak málo – nechat pravidelně vzduchotechniku prověřit odborníkem.